Od kiedy chusta…?

with Brak komentarzy

Chustonoszenie – od kiedy można nosić dziecko w chuście?

W chuście tkanej możemy nosić dziecko od pierwszych dni po urodzeniu. Dla noworodków przewidziane są następujące wiązania:

1) Przodem do opiekuna (nie nosimy przodem do świata!)

– kangurek

– kieszonka

2) Na plecach opiekuna

– plecak prosty

3) Wiązanie na biodrze opiekuna

– chusta kółkowa

 

Ad. 1) Dziecko zawsze musi być skierowane przodem do opiekuna, nie powinno być noszone przodem do świata.

Wiązanie „kangurek”

– Pozwala utrzymać dziecku fizjologiczną pozycję zgięciowo-odwiedzeniową, która w pozytywny sposób wpływa na utrzymanie naturalnej kifozy kręgosłupa dziecka (plecki zaokrąglone, w kształcie litery C).Chusta tkana firmy Oscha model Noveau Nebula

– Może być stosowane przy dzieciach urodzonych przedwcześnie.

– Pozwala w bardzo łatwy sposób wyjąć dziecko z chusty.

– Wymaga dużo mniej materiału niż wiązanie „kieszonka”, co za tym idzie – kupujemy krótszą, a więc tańszą chustę (przeważnie o długości 3,6 – 4,2 metra).

Wiązanie „kieszonka”

– Pozwala utrzymać dziecku fizjologiczną pozycję zgięciowo-odwiedzenioną tylko pod warunkiem, że zostanie wykonana korekta pozycji dziecka w chuście. W przypadku, gdy się zaniecha tą czynność odwiedzenie będzie za mocne, co będzie stanowiło bodziec do przeprostu kształtującego się kręgosłupa noworodka.IMG_4548_1

– Nie może być stosowane w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie.

– Szybkie wyjęcie dziecka z chusty jest praktycznie niewykonalne.

– Wymaga bardzo dużo materiału, także musimy się liczyć z wydatkiem na chustę w większych rozmiarach (przeważnie o długości 4,2 – 5,2 metra).

 

 

Ad.2 ) Plecak prosty

– Pozwala utrzymać dziecku fizjologiczną pozycję zgięciowo-odwiedzeniową, która w pozytywny sposób wpływa na utrzymanie naturalnej kifozy kręgosłupa dziecka (plecki zaokrąglone, w kształcie litery C).

– Nie może być stosowane w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie.

– Pozwala w bardzo łatwy sposób wyjąć dziecko z chusty.

– Wymaga mało materiału, a co za tym idzie – kupujemy krótszą, a więc tańszą chustę (przeważnie o długości 3,6 – 4,2 metra).

Chusta kółkowa

– Chusta kółkowa jest szczególnie lubiana przez rodziców, którzy chcą w szybki i łatwy sposób przenieść noworodka lub małego niesiedzącego jeszcze niemowlaka w zdrowy dla niego sposób.

– Jest najkrótsza ze wszystkich chust.

– Pozwala w bardzo łatwy sposób wyjąć dziecko z chusty.

– Chusta kółkowa ma jedną wadę – obciąża tylko jedną stronę kręgosłupa rodzica, więc rodzic powinien nosić dziecko raz z prawej, raz z lewej strony.

logo_serce_170-130