Pielęgnacja chust tkanych

with Brak komentarzy

Tematem tego artykułu będą symbole, które znajdziemy na każdej metce chusty tkanej. Przyzwyczailiśmy się do metek, widzimy je na każdym T-shircie, ściereczce czy chuście ale czy na pewno rozumiemy co sugeruje producent?

Pranie

 

11

 

Pranie

Symbol miski z falującą wodą i wypisaną temperaturą w środku rozumie każdy. Podana temperatura to maksymalna, w jakiej powinniśmy prać naszą chustę. Zarówno jak kupimy nową chustę, jak i używaną wypierzmy ją i wyprasujmy. Nowa chusta zostanie w ten sposób nieco zmiękczona (jak to się mówi „złamana”), a używana lepiej żeby została wyprana w tym samym detergencie, w którym pierzecie na co dzień ubranka swojego dziecka, aby mieć pewność, że nic nie podrażni delikatnej skóry maluszka. Piorąc chusty pamiętajmy, żeby nie używać płynu do płukania tkanin, ponieważ może on oblepiać włókna tkaniny, przez co stanie się śliska. Moje chusty zawsze piorę w towarzystwie innych chust, ale tylko o podobnych kolorach.

BG7A3355_1
Pranie chust tkanych. Na pierwszym planie chusta Didymos Katja, kolejna to Didymos Tom, następna to Babylonia Fruit Coctail, a ostatnia to Storchenwiege Lily. Wszystkie wyprałam razem w jednym wsadzie.

 

Dwa detale warte sprawdzenia tutaj to:

1) Sprawdź czy pod ikonką nie ma żadnych kreseczek – dość łatwo je przeoczyć, a mają dość ważne znaczenie, bo producent zaleca wtedy pranie delikatne; inne źródła podają, że kreseczka oznacza że jest to „pranie z zachowaniem ostrożności”.

Metka chusty tkanej firmy Didymos model Indio blau-weiss. Tutaj przy pierwszej ikonce z lewej strony widać niewielką kreseczkę, co oznacza że zaleca się pranie w max. 60°C z zachowaniem ostrożności.
Metka chusty tkanej firmy Didymos model Indio blau-weiss. Pod pierwszą ikonką z lewej strony widać niewielką kreseczkę, co oznacza że zaleca się pranie w max. 60’C z zachowaniem ostrożności.

2) Niekiedy zamiast cyferek podane są kropeczki:

6
czyli pranie w 30 ° Celsjusza

7
czyli pranie w 40 ° Celsjusza

8
czyli pranie w 50 ° Celsjusza

 

Cztery kropeczki to pranie w 60 ° Celsjusza;

Pięć kropeczek to pranie w 70 ° Celsjusza;

Sześć kropeczek to pranie w 95° Celsjusza.

Czyli im więcej kropek, tym więcej ciepła. Dość łatwo zapamiętać.

 

12

 

Wybielanie

Chust nie wolno wybielać, na każdej metce można znaleźć oznaczenie , które o tym świadczy:

3

9

Chusta tkana Little Frog model Morski Opal; chusty nie można chlorować - świadczy o tym czarny, przekreślony trójkąt.
Chusta tkana Little Frog model Morski Opal; chusty nie można chlorować – świadczy o tym czarny, przekreślony trójkąt.

 

5

 

Suszenie

Producenci chust zazwyczaj sugerują, żeby nie suszyć ich mechanicznie i informują o  tym poprzez ten znak:

13

Czasami napotkamy symbol koła wpisanego w kwadrat – jest to informacja, że możemy suszyć chustę mechanicznie bez żadnych ograniczeń:

Metka chusty tkanej firmy Natibaby model Tokyo. Tutaj producent zgadza się na suszenie mechaniczne bez ograniczeń.
Metka chusty tkanej firmy Natibaby model Tokyo. Tutaj producent zgadza się na suszenie mechaniczne bez ograniczeń.

 

18


Prasowanie

Symbol nieprzekreślonego żelazka oznacza, że dopuszcza się prasowanie tkaniny. Im więcej kropeczek jest wpisanych w środek żelazka, tym większą temperaturę należy ustawić. Prasowanie jest bardzo ważne w przypadku dbania o chusty tkane, ponieważ po praniu materiał wysycha i niewyprasowane części materiału się zagniatają i utrwalają. Z tego powodu może powstać stałe zagniecenia, które w przyszłości obniżą wartość naszej chusty. Co więcej, prasowanie świetnie zmiękcza chustę, dzięki temu nabiera ona miękkości, przez co będzie ładnie pracować, czyli dociągać się.

15
to dopuszczalna temperatura 110 ° Celsjusza

 

16
to dopuszczalna temperatura 150 ° Celsjusza

 

17
to dopuszczalna temperatura 200 ° Celsjusza

 

19
Symbole dotyczące prania chemicznego/ czyszczenia chemicznego

 

Większość producentów odradza czyszczenie chemiczne, jednak znalazłam dwie metki, gdzie dopuszcza się czyszczenie chemiczne przy zachowaniu następujących zaleceń:

20
Dopuszcza się czyszczenie we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych

Chusta tkana Storchenwiege model Lily: można czyścić chemicznie we wszystkich organicznych rozpuszczalnikach.
Chusta tkana Storchenwiege model Lily: można czyścić chemicznie we wszystkich organicznych rozpuszczalnikach.

 

21
Czyścić w czterochloroetylenie lub benzynie.

 

22
Nie czyścić chemicznie!

 

 

Podsumowanie

Pamiętajmy, że chusta tkana, oprócz tego, że jest dodatkiem do rodzica i w znacznej mierze spełnia funkcję estetyczną, ma służyć przede wszystkim dziecku. Pielęgnować chustę należy nie tylko dlatego, że sprzedając zaniedbaną chustę po prostu będziemy musieli sporo obniżyć jej cenę, ale przede wszystkim dlatego, że materiał ten w zamyśle ma mieć przez dłuższy czas kontakt ze skórą dziecka.

Musimy dbać o chustę i prać ją w tym samym detergencie, w którym pierzemy wszystko, co ma kontakt z delikatną skórą dziecka. Zamotana chusta ciasno otula maluszka i jest w kontakcie z jego skórą przez kilkanaście minut minimum, a częściej przez godzinę, dwie. Maluszki trzymające główkę lubią oblizywać brzeg chusty, więc jeśli nasza pociecha ma to w zwyczaju, pierzmy chustę częściej.

Chusta po wypraniu powinna zostać wyprasowana nie tylko dlatego, że chroni to materiał przed zagnieceniami, ale też zabieg ten zmiękcza chustę, przez co jest ona milsza dla skóry dziecka. Prasowanie dodatkowo dezynfekuje materiał, więc zanim pierwszy raz zamotamy maleństwo koniecznie wypierzmy i wyprasujmy chustę w najwyższej zalecanej przez producenta temperaturze. Troska o higienę dziecka musi być tutaj na pierwszym miejscu.

BG7A3173_1
Chusta tkana firmy Tula model Migaloo Happy, oznaczenie metki od lewej strony: maksymalna temperatura prania to 30’C; prasować w maksymalnej temperaturze 110’C; nie chlorować; nie suszyć mechanicznie, nie czyścić chemicznie.
Chusta tkana Hoppediz model Timbuktu: pranie w temperaturze maksymalnie 60'C; nie chlorować; maksymalna temperatura prasowania to 150'C, nie czyścić chemicznie i nie suszyć mechanicznie.
Chusta tkana Hoppediz model Timbuktu: pranie w temperaturze maksymalnie 60’C; nie chlorować; maksymalna temperatura prasowania to 150’C, nie czyścić chemicznie i można suszyć mechanicznie.

 

Żródła symboli graficznych:

http://www.henkel.pl/plp/content_data/Rex_symbols.pdf

http://pralnia.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=58

http://www.textileaffairs.com/lguide.htm

 

logo_serce_170-130