Upały a chustonoszenie

with Brak komentarzy

Czerwiec, lipiec sierpień – dla niektórych rodziców sama nazwa miesiąca wystarczy, aby mieć pretekst do nienoszenia swojego dziecka. Oczywiście żartuję 😉 Ale prawda jest taka, że opiekunowie często mają wiele wątpliwości jak nosić swoje dziecko, aby zapewnić mu w ciasno zamotanej chuście komfort. Nie wiedzą jak to zrobić, więc asekuracyjnie rezygnują z noszenia. Niekiedy zupełnie niepotrzebnie.

Oto 10 wskazówek, które mogą podpowiedzieć jak nosić dzieci w upalne dni:

  1. Po pierwsze – nie rezygnuj z noszenia! Zapamiętaj tylko kilka kluczowych rzeczy, a noszenie w chuście dka noszącego i noszonego będzie  przyjemnością mimo otaczającej aury.
  2. Unikaj wiązań warstwowych. Wybierz chusty o splocie skośno-krzyżowym, diamentowym (te są świetne na początek) lub żakardowym. Bardzo popularna chusta elastyczna to trzy warstwy materiału na dziecku. Do tego „elastyk” w wiązaniu trzywarstwowym dzieciom niesiedzącym nie jest w stanie zapewnić zdrowej pozycji do rozwoju kręgosłupa.
  3. Polecam wiązania, które umożliwiają szybkie wyjęcie dziecka z chusty, czyli kangurek, plecak prosty i chusta kółkowa. W przypadku, gdy dziecko nie będzie chciało być dłużej noszone nasz czas reakcji będzie błyskawiczny.
  4. Chroń punkty styczne, gdzie skóra dziecka dotyka skóry rodzica. Najczęściej dziecko noszone w wiązaniach na przodzie opiera policzek na dekolcie noszącego. Aby uchronić skórę maluszka przed odparzeniami włóż między punkty styczne np. pieluszkę tetrową lub inny materiał wykonany z naturalnych włókien.
  5. Unikaj motania na długi czas w najgorętszych momentach dnia, gdy przebywamy w pomieszczeniach bez klimatyzacji lub wychodzimy na dwór. Jeśli musisz, to zredukuj noszenie do krótkiego czasu, np. usypiania dziecka. Za każdym razem, gdy motasz dziecko pamiętaj o wskazówce z punktu 4.
  6. 1Noś dziecko dłuższy czas albo rano, albo pod wieczór, gdy temperatura w danym dniu jest najniższa. Polecam wieczory, bo temperatura wtedy spada, rano zaś pomału rośnie.
  7. Temperaturę dziecka sprawdzamy zawsze na karku. Ocenianie ciepłoty ciała przez łapanie dziecka za stópki jest niemiarodajne.
  8. Chustę zawsze traktujemy jako warstwę. Należy to koniecznie wziąć pod uwagę przy ubieraniu dziecka, gdyż zakładając dziecku zbyt wiele warstw łatwo możemy je przegrzać. Przykładowe ubieranie dziecka do chusty w upał moim zdaniem to: mama ma na sobie bawełnianą (postawmy na naturalne włókna) bluzeczkę, dekolt (jeśli jest odsłonięty lub styka się z ciałem dziecka) ma osłoniony tetrą, zaś dziecko ma na sobie tylko pieluszkę w przypadku, gdy nie wychodzimy na dwór, a gdy wychodzimy na dwór dodajmy jeszcze czapeczkę najlepiej z osłonką na kark.
  9. Nie bój się chust z domieszkami. Odradzam bambusa ze względu na śliskość materiału, sprężynowanie i osiadanie na ramionach przy cięższych dzieciach. Za to na upały polecam… wełnę! Merynos lub wełna organiczna świetnie chłodzą w lato, a w zimę grzeją.
  10. Chusty w jasnych kolorach będą lepsze, gdyż jasne kolory odbijają promienie słoneczne.
Gienio w kieszonce chusta indio blackberry
8,5-miesięczny Gienio zamotany w chustę Didymos Indio Blackberry z 40% domieszką wełny organicznej. Był sierpień, ale nie było na tyle gorąco, aby osłaniać punkty styczne naszych ciał podczas jego drzemki.